25

بررسی نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره ای بیانگر همگرایی جریانات جنوب غربی و جنوبی ناشی از حرکت شرق سوی ناوه فعال سطوح میانی جو مستقر بر روی دریای مدیترانه و دریای سرخ از امروز دوشنبه94/12/03 در منطقه و تداوم آن تا روز چهارشنبه می باشد. همچنین به علت استقرار مرکز کم فشار قدرتمندی بر روی کشورهای عراق و سوریه توده های گرد و غبار تشکیل یافته و با جریانات جنوبی به سمت منطقه ما حمل خواهند شد.

بنابراین وضعیت جوی استان طی روزهای آینده به این صورت خواهد بود:

دوشنبه: غالبا ابری و غبارآلود همراه با وزش باد شدید تا بسیار شدید

سه شنبه: ابری و غبارآلود همراه با وزش باد شدید تا بسیار شدید از بعدازظهر رگبار پراکنده باران و رعد و برق

چهارشنبه: ابری همراه با بارش پراکنده باران در برخی مناطق وزش باد شدید و گرد و غبار

انتظار می رود  از اواخر وقت چهارشنبه با خروج سامانه از میزان  ناپایداری ها کاسته شده  و دمای هوا به تدریج کاهش یابد.

توصیه های کاربردی:

توصیه­های هواشناسی جاده ای: به دلیل همراهی گرد و غبار با وزش باد شدید تا بسیار شدید، احتمال وقوع طوفان گرد و خاک و کاهش دید افقی در محورهای مواصلاتی استان وجود خواهد داشت.

توصیه­های  هواشناسی کشاورزی: با توجه به پیش بینی های انجام شده کشاورزان عزیز اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از خسارات احتمالی بارش رگباری ، کاهش نسبی دما و به ویژه باد شدید و گرد و غباربه عمل آورند.

توصیه های ایمنی: به دلیل تراکم بالای آلاینده ها، کیفیت هوا برای گروه های آسیب پذیر در وضعیت ناسالم قرار دارد. لذا توصیه می گردد از خروج غیرضروری از منزل طی سه روز آینده اجتناب شود. همچنیناز فعالیت در نقاط مرتفع مانند ساختمان های بلند، دکل ها و دامنه کوه ها خودداری کرده و از تردد در اطراف تأسیسات و ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و خشکیده بپرهیزید.

توصیه های مدیریت شهری: به سبب شدت وزش باد و احتمال وقوع طوفان های محلی احتمال آسیب به تاسیسات شهری و روستایی مانند تابلوهای تبلیغاتی، کابل ها و دکل های برق و همچنین درختان خشکیده وجود خواهد داشت.

Comments

There are currently no comments, be the first to post one.